2022 XALQARO MODA FORUMI
2022-yilning 14-aprel kuni TSMRIda moda, dizayn va to‘qimachilik sanoatiga bag‘ishlangan Xalqaro Moda Forumi 2022 bo‘lib o‘tdi.
Tadbir doirasida tashkil etilgan Xalqaro konferensiya to‘qimachilik sanoati, dizayn va moda sohalarida o‘zaro tajriba almashish maqsadida mahalliy va xorijiy sohaning yetakchi mutaxassislari, fan va biznes vakillarini birlashtirdi.
Tadbir doirasida tashkil etilgan modalar ko‘rgazmasida TSMRI moda va dizayn maktabining iqtidorli talabalari, O‘zbekiston va Qirg‘izistonning boshqa oliy o‘quv yurtlari vakili bo‘lgan yosh dizaynerlar, yuqori darajadagi brend va dizaynerlar o‘zlarining ajoyib kolleksiyalarini namoyish etdilar.
Bundan tashqari, tadbir ishtirokchilari “Moda mahsuloti va uning targ‘iboti” fakulteti hamda “Fashion laboratoriyasi”ga ekskursiya qilish hamda Moda va dizayn fakulteti talabalari tomonidan tashkil etilgan ijodiy ko‘rgazmani tomosha qilish uchun noyob imkoniyatga ega bo‘ldilar.
TSMRI ushbu tadbirga kuratorlik qilgani uchun “O‘zto‘qimachiliksanoat” uyushmasi va Germaniyaning xalqaro hamkorlik jamiyatiga (GIZ) samimiy minnatdorchilik bildiradi.
Moda forumi davra suhbati ma'ruzachilariga ajoyib taqdimot va muhokamalar uchun alohida minnatdorchilik bildiramiz:
Ilhom Xaydarov, “O‘zto‘qimachiliksanoat” uyushmasi boshqaruvi raisi (O’zbekiston)
Gina Burgard, Germaniyaning xalqaro hamkorlik jamiyati (GIZ) loyiha menejeri (Germaniya)
Laurent Aucoturier, Gherzi tashkiloti maslahatchisi (Shveytsariya)
Shavkat Zayniddinov, “IDEAL” brendining yetakchi konstruktor-dizayneri (O‘zbekiston)
Shaxnoza G‘ulomova, “O‘zto‘qimachiliksanoat” uyushmasi dizaynni ishlab chiqish bo‘limi mutaxassisi, “Noooza” brendi asoschisi (O‘zbekiston)
Saidazim Fazilov, Moda va dizayn fakulteti o‘qituvchisi,TSMRI, GLAMOUR, PODIUM ITALIA ijodiy direktori | SAAZ STUDIO, LALI | MODA jurnali (O‘zbekiston)
Lola Saifi, “Human House” madaniyat markazi asoschisi (O‘zbekiston)
Yokut Schmid, O‘zbekiston Ipak sanoati vaziri maslahatchisi /O‘ZBEKIPAKSANOAT/, 2005 yildan beri WHYESSE moda brendi asoschisi, Akselerator loyihasi (Markaziy Osiyo), “Etik moda tashabbusi”, “Kambag‘al jamiyatlar va savdo dasturi” bo‘limi koordinatori, Davlat dasturlari, Xalqaro savdo markazi (O‘zbekiston)
Aynura Djoldoshova, texnika fanlari nomzodi, dotsent, Isxaak Razzakov nomidagi Qirg‘iziston Davlat texnika universiteti “Mahsulotlarni badiiy loyihalash” kafedrasi mudiri (Qirg‘iziston)
Hedi Markassoli, Sababa Security kompaniyasining Markaziy Osiyo bo‘yicha boshqaruvchi direktori (Italiya)
Stefani Filinskaya, TSMRI moda va dizayn fakulteti moda mahsuloti va uning targ‘iboti fakulteti talabasi (O‘zbekiston)

МЕЖДУНАРОДНЫЙ ФОРУМ МОДЫ 2022
14 апреля 2022 года в СИРМТ прошел Международный Форум Моды 2022, посвященный моде, дизайну и текстильной промышленности.
Международная конференция, организованная в рамках мероприятия, собрала ведущих отечественных и зарубежных экспертов отрасли, а также представителей науки и бизнеса с целью передачи и обмена опытом в области текстильной промышленности, дизайна и моды.
Талантливые студенты Школы моды и дизайна СИРМТ, начинающие дизайнеры, представляющие другие вузы Узбекистана и Кыргызстана, а также ведущие бренды и дизайнеры представили свои коллекции на модном показе, организованном в рамках мероприятия.
Кроме того, участникам мероприятия представилась уникальная возможность совершить экскурсию на факультет "Создание и продвижение модного продукта" и в Лабораторию моды, а также увидеть творческую выставку, организованную студентами Школы моды и дизайна.
СИРМТ выражает искреннюю благодарность Ассоциации «Узтекстильпром» и Германскому обществу по международному сотрудничеству (GIZ) за курирование мероприятия.
Особая благодарность выражается спикерам Международного Форума Моды 2022 за интересные презентации:
Ильхом Хайдаров, председатель правления Ассоциации "Узтекстильпром" (Узбекистан)
Джина Бургард, менеджер проекта, Германское общество по международному сотрудничеству (GIZ) (Германия)
Лоран Окутюрье, консультант, Gherzi Organisation (Швейцария)
Шавкат Зайниддинов, ведущий конструктор-проектировщик, бренд "IDEAL" (Узбекистан)
Шахноза Гуломова, Специалист отдела развития дизайна, Ассоциация "Узтекстильпром", Основатель бренда "Noooza" (Узбекистан)
Сайдазим Фазылов, Преподаватель Школы моды и дизайна, MDIS Ташкент, Креативный директор GLAMOUR, PODIUM ITALIA | SAAZ STUDIO, LALI | MODA (Узбекистан)
Лола Сайфи, основатель Культурного центра "Human House" (Узбекистан)
Ёкут Шмид, советник министра шелковой промышленности Узбекистана /OZBEKIPAKSANOAT/, основатель модного бренда WHYESSE с 2005 года, координатор проекта Акселератор (Центральная Азия), Инициатива этической моды, Программа "Бедные сообщества и торговля", Отдел страновых программ, Международный торговый центр (Узбекистан)
Айнура Джолдошова, кандидат технических наук, доцент, заведующая кафедрой "Художественное проектирование изделий", Кыргызский государственный технический университет имени Исхака Раззакова (Кыргызстан)
Г-н Хеди Маркассоли, управляющий директор по Центральной Азии, Sababa Security (Италия)
Г-жа Стефани Филинская, студентка, факультет "Создание и продвижение модного продукта", Школа моды и дизайна, Сингапурский институт развития менеджмента в (Узбекистан)