18 Oktyabr 2023 3693
TSMRI 2007-yil 5-sentabrdagi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining PQ-691-sonli qarori asosida tashkil etilgan bo‘lib, bugungi kunda Buyuk Britaniyaning Bangor (Bangor University), Sanderlend (University of Sunderland) va Tissayd (Teesside University) universitetlarining umumiy 15 ta bakalavr va 3 ta magistratura yo‘nalishdagi ta’lim dasturlari asosida malakali mutaxassislarni mehnat bozoriga tayyorlab kelmoqda. Mazkur ta’lim dasturlari asosida o‘qishni muvaffaqiyatli tamomlagan bitiruvchilarga Buyuk Britaniya universitetlari tomonidan taqdim etiladigan xalqaro diplom beriladi.
Ta’lim jarayonlari to‘liq xalqaro standartlar asosida tashkil etilishi bilan bir qatorda, institutda talabalarning o‘quv jarayonlari davomida yuqorida qayd etilgan Buyuk Britaniya universitetlari ta’lim dasturlari asosida tasdiqlangan “Akademik nizom talablari”ga to‘liq rioya etgan holda o‘qishlari talab etiladi.
Mazkur ta’lim tizimiga ko‘ra talabaga fanni o‘zlashtirish uchun jami 4 marotaba imkoniyat beriladi:
1. Main Examination (semestr yakunida asosiy imtihon)
2. Supplementary Examination (qayta topshirish imtihoni)
3. Remodule   main Examination (fanni o‘zlashtirish uchun keyingi o‘quv yilida qayta o‘qish va o‘quv jarayoni yakunida asosiy imtihon)
4. Remodule supplementary Examination (qayta o‘qishga qolgan fandan qayta topshirish imtihoni)
Ma’lumot uchun, institutda bir yillik o‘quv shartnoma to‘lovi 32 mln. 256 ming so‘mni tashkil etadi. Qayta o‘zlashtirishga qolgan talaba faqatgina qayta o‘qiyotgan fani uchun to‘lovni amalga oshiradi.
Ushbu imkoniyatlardan so‘ng ham talaba fanni o‘zlashtira olmasa, talabalar safidan chetlashtirilishi belgilangan.
Ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan videoda qayta o‘zlashtirish imtihonlaridan o‘ta olmagan, shuningdek, o‘quv jarayonlari bilan bog‘liq boshqa masalalar yuzasidan markaziy ro‘yxatga olish va imtihon bo‘limiga murojaat qilgan talabalarni ko‘rish mumkin.
Videoda 600 nafardan ortiq ekanligi aytilgan talabalar Sanderlend universiteti ta’lim dasturi asosida TSMRIda bakalavr bosqichida tahsil olayotgan “Akademik nizom talablari”ga rioya etmagan talabalar hisoblanadi.
2022-2023 o‘quv yilida Buyuk Britaniyaning Sanderlend universiteti ta’lim dasturi asosida 2313 nafar talaba tahsil olgan bo‘lib, shundan 532 nafari akademik nizom talablarini qo‘pol ravishda buzgan  (kurs ishlarida me’yordan ko‘p plagiat qayd etilishi – “plagiarism”  hamda ko‘chirmakashlik qilish yoki shpargalkalardan foydalanish holati – “cheating”).
Ushbu masala bo‘yicha Sanderlend universiteti akademik kengashi tomonidan har bir talaba holatiga individual yondashgan holda puxta o‘rganib chiqiladi va akademik huquqbuzarligi tahlil qilinadi.
Hozirda hamkor universitetlar tomonidan olib borilayotgan o‘rganish natijalari to‘g‘risida bir necha kun ichida talabalarga ma’lum qilinadi.
Talabalarning statuslari (fanni o‘zlashtirganlik holati) aniq bo‘lgunga qadar, vaqt yo‘qotmaslik maqsadida mazkur talabalar uchun alohida guruhlar tashkil etilib, ular tegishli fanlarga yo‘naltirildi. Hozirda talabalar o‘quv jarayonlarida ishtirok etishmoqda.
Ma'lumot uchun, Buyuk Britaniya ta’lim standartlari asosida TSMRIda o‘quv mavsumi har yili oktabr oyidan boshlanadi.
Yakuniy so‘z o‘rnida shuni ma’lum qilamizki, Toshkent shahridagi Singapur menejmentni rivojlantirish instituti o‘z faoliyatini xalqaro ta’lim standrtlari asosida shaffof tarzda amalga oshiradi hamda yurtimiz kelajagiga zamonaviy fikrlaydigan malakali mutaxassislarni yetkazib berish mas’uliyatini chuqur his qilgan holda, kelgusidagi ta’lim jarayonlarini ham yuqori saviyada

18 Октября 2023 3695
17 октября текущего года в социальных сетях была распространена информация о том, что более 600 студентов Сингапурского института развития менеджмента в городе Ташкенте (далее – СИРМТ) столкнулись с проблемой перевода с курса на курс.
В связи с появлением данной информации сообщаем  следующее:
СИРМТ создан на основании постановления Президента Республики Узбекистан № PQ-691 от 5 сентября 2007 года с целью подготовки квалифицированных специалистов для рынка труда, предоставляя обучение по 15 образовательным программам бакалавриата и 3 программам магистратуры университетов Бангор (Bangor University), Сандерленд (University of Sunderland) и Тиссайд (Teesside University), Великобритания.
Выпускникам, успешно завершившим обучение на основе данных образовательных программ, вручается международный диплом университета-партнера.
Помимо организации учебного процесса на основе международных стандартов, студенты обучаются в институте в полном соответствии требованиям  «Академического устава», утвержденного вышеупомянутыми Британскими университетами.
Согласно данной образовательной системе, студенту предоставляется всего 4 возможности овладеть предметом:
1. Main Examination (Основной экзамен в конце семестра)
2. Supplementary Examination (Дополнительный экзамен – пересдача)
3. Remodule main Examination (Повторное изучение предмета - основной экзамен)
4. Remodule supplementary Examination (Повторное изучение предмета – пересдача).
Для справки, стоимость годового контракта на обучение в институте составляет 32 миллиона 256 тысяч сумов. Оставшийся на повторное обучение студент, оплачивает обучение только за повторно изучаемый предмет. После использования четырех предоставленных возможностей, в случае неудовлетворительного усвоения предмета, студент исключается из института.
На видеоролике, опубликованном в социальных сетях, можно увидеть студентов, не сдавших повторные дополнительные экзамены, а также учащихся, обратившихся в центральный регистрационно-экзаменационный отдел по другим вопросам, связанным с учебным процессом.
Сообщается, что в видеоролике задействовано более 600 студентов, и это студенты, не соответствующие требованиям «Академического устава», обучающиеся в СИРМТ на программах бакалавриата Университета Сандерленд, Великобритания.
В 2022-2023 учебном году на базе образовательной программы Университета Сандерленд обучались 2313 студентов, 532 из которых грубо нарушили требования «Академического устава» (высший уровень плагиата в курсовой работе).
Ученый совет Университета Сандерленд внимательно изучит индивидуальную ситуацию каждого студента и проанализирует каждый академический проступок. Студенты будут проинформированы о результатах в течение нескольких дней.
В настоящее время студенты полностью задействованы в образовательном процессе. Для данных студентов были открыты отдельные группы и организован учебный процесс по предметам, соответствующим их учебным программам, до тех пор, пока не станет ясен их статус (уровень усвоения предмета).
К сведению, согласно образовательным стандартам Великобритании, академический семестр в СИРМТ начинается в октябре.
В заключение, хотим сообщить, что Сингапурский институт развития менеджмента в Ташкенте осуществляет свою деятельность прозрачно, основываясь на международных образовательных стандартах и глубоко чувствуя ответственность за подготовку современно мыслящих квалифицированных специалистов, способных внести вклад в процветание страны.