18 Oktyabr 2023 3693
TSMRI 2007-yil 5-sentabrdagi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining PQ-691-sonli qarori asosida tashkil etilgan bo‘lib, bugungi kunda Buyuk Britaniyaning Bangor (Bangor University), Sanderlend (University of Sunderland) va Tissayd (Teesside University) universitetlarining umumiy 15 ta bakalavr va 3 ta magistratura yo‘nalishdagi ta’lim dasturlari asosida malakali mutaxassislarni mehnat bozoriga tayyorlab kelmoqda. Mazkur ta’lim dasturlari asosida o‘qishni muvaffaqiyatli tamomlagan bitiruvchilarga Buyuk Britaniya universitetlari tomonidan taqdim etiladigan xalqaro diplom beriladi.
Ta’lim jarayonlari to‘liq xalqaro standartlar asosida tashkil etilishi bilan bir qatorda, institutda talabalarning o‘quv jarayonlari davomida yuqorida qayd etilgan Buyuk Britaniya universitetlari ta’lim dasturlari asosida tasdiqlangan “Akademik nizom talablari”ga to‘liq rioya etgan holda o‘qishlari talab etiladi.
Mazkur ta’lim tizimiga ko‘ra talabaga fanni o‘zlashtirish uchun jami 4 marotaba imkoniyat beriladi:
1. Main Examination (semestr yakunida asosiy imtihon)
2. Supplementary Examination (qayta topshirish imtihoni)
3. Remodule   main Examination (fanni o‘zlashtirish uchun keyingi o‘quv yilida qayta o‘qish va o‘quv jarayoni yakunida asosiy imtihon)
4. Remodule supplementary Examination (qayta o‘qishga qolgan fandan qayta topshirish imtihoni)
Ma’lumot uchun, institutda bir yillik o‘quv shartnoma to‘lovi 32 mln. 256 ming so‘mni tashkil etadi. Qayta o‘zlashtirishga qolgan talaba faqatgina qayta o‘qiyotgan fani uchun to‘lovni amalga oshiradi.
Ushbu imkoniyatlardan so‘ng ham talaba fanni o‘zlashtira olmasa, talabalar safidan chetlashtirilishi belgilangan.
Ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan videoda qayta o‘zlashtirish imtihonlaridan o‘ta olmagan, shuningdek, o‘quv jarayonlari bilan bog‘liq boshqa masalalar yuzasidan markaziy ro‘yxatga olish va imtihon bo‘limiga murojaat qilgan talabalarni ko‘rish mumkin.
Videoda 600 nafardan ortiq ekanligi aytilgan talabalar Sanderlend universiteti ta’lim dasturi asosida TSMRIda bakalavr bosqichida tahsil olayotgan “Akademik nizom talablari”ga rioya etmagan talabalar hisoblanadi.
2022-2023 o‘quv yilida Buyuk Britaniyaning Sanderlend universiteti ta’lim dasturi asosida 2313 nafar talaba tahsil olgan bo‘lib, shundan 532 nafari akademik nizom talablarini qo‘pol ravishda buzgan  (kurs ishlarida me’yordan ko‘p plagiat qayd etilishi – “plagiarism”  hamda ko‘chirmakashlik qilish yoki shpargalkalardan foydalanish holati – “cheating”).
Ushbu masala bo‘yicha Sanderlend universiteti akademik kengashi tomonidan har bir talaba holatiga individual yondashgan holda puxta o‘rganib chiqiladi va akademik huquqbuzarligi tahlil qilinadi.
Hozirda hamkor universitetlar tomonidan olib borilayotgan o‘rganish natijalari to‘g‘risida bir necha kun ichida talabalarga ma’lum qilinadi.
Talabalarning statuslari (fanni o‘zlashtirganlik holati) aniq bo‘lgunga qadar, vaqt yo‘qotmaslik maqsadida mazkur talabalar uchun alohida guruhlar tashkil etilib, ular tegishli fanlarga yo‘naltirildi. Hozirda talabalar o‘quv jarayonlarida ishtirok etishmoqda.
Ma'lumot uchun, Buyuk Britaniya ta’lim standartlari asosida TSMRIda o‘quv mavsumi har yili oktabr oyidan boshlanadi.
Yakuniy so‘z o‘rnida shuni ma’lum qilamizki, Toshkent shahridagi Singapur menejmentni rivojlantirish instituti o‘z faoliyatini xalqaro ta’lim standrtlari asosida shaffof tarzda amalga oshiradi hamda yurtimiz kelajagiga zamonaviy fikrlaydigan malakali mutaxassislarni yetkazib berish mas’uliyatini chuqur his qilgan holda, kelgusidagi ta’lim jarayonlarini ham yuqori saviyada

18 October 2023 4077
On October 17, social media spread information on over 600 students of the Management Development Institute of Singapore in Tashkent (hereinafter referred to as MDIST) facing the problem of transferring from course to course.
In connection with the above information, we report the following:
MDIST was established on the basis of the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. PQ-691 dated September 5, 2007 and prepares qualified specialists for the labor market, providing training in 15 undergraduate and 3 graduate educational programs of Bangor University, Sunderland University and Teesside University, UK.
Graduates who successfully complete their studies are awarded an international diploma from the partner university.
In addition to organizing the educational process in accordance with international standards, students study at the institute in full compliance with the requirements of “Academic Charter” approved by the above-mentioned British universities.
According to this educational system, the student is given only 4 opportunities to master the module:
1. Main Examination (Main exam at the end of the semester)
2. Supplementary Examination (Additional exam - retake)
3. Remodule main Examination (Re-study of the module - main exam)
4. Remodule supplementary Examination (Re-study of the module - retake).
For reference, the annual contract fee at the institute comprises 32 million 256 thousand soums. Students remoduling the subject pay only for the respective subject.
Having used the four exam opportunities, in case of unsatisfactory mastery of the subject, the student is expelled from the institute.
In the video published on social networks, one can see students who did not pass the remodule supplementary exams, as well as those who contacted the Central Registry and Examination Unit on other issues related to the educational process.
It is reported that more than 600 students are involved in the video, and these are the students who do not meet the requirements of “Academic Charter”, studying in MDIST undergraduate programs of University of Sunderland, UK.
In the Academic Year 2022-2023, out of total 2,313 students at the educational programs of the University of Sunderland, 532 grossly violated the requirements of “Academic Charter” (high level of plagiarism in course work).
The Academic Council of the University of Sunderland will carefully consider each student's individual situation and analyze academic misconduct. Students will be informed about the results of investigation conducted by the partner university within a few days.
New groups were formed and the educational process was organized in accordance with the students’ programme curricula until their status (level of mastery of the subject) becomes clear. Currently, students are fully involved in the educational process.
For information, according to UK educational standards, the academic semester at MDIST begins in October.
In conclusion, it is important to highlight that the Management Development Institute of Singapore in Tashkent operates transparently, based on international educational standards and feeling the responsibility for educating highly-qualified specialists who can contribute to the prosperity of the country.