So‘nggi yillarda Respublikamizda turizm sohasini yanada takomillashtirishga, turizm va mehmondo‘stlik xizmatlarini xalqaro darajaga olib chiqishga alohida e’tibor berilmoqda. Buning isboti o‘laroq, Prezidentimizning 2023 yil 26-apreldagi “Respublikaning turizm salohiyatini jadal rivojlantirish hamda mahalliy va xorijiy turistlar sonini yanada oshirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-135-sonli qarori qabul qilindi.
Ushbu qaror ijrosini ta’minlash maqsadida TSMRIda joriy yilning 23-26-avgust kunlari “IV Millenialls Tourism Festival” xalqaro yoshlar festivali o‘tkazildi. Festival doirasida 23 avgust kuni “Turizmning istiqbollari — innovatsiya va barqarorlikda” mavzusida xalqaro konferensiya tashkillashtirildi. E'tiborli tomoni, festivalda turizmga ixtisoslashgan mahalliy OTMlardan tashqari, Singapur, Turkiya, Qozog'iston, Qirg'iziston va Tojikistondan ham vakillar ishtirok etishdi.
Festivalning ikkinchi kunida Toshkent viloyati hokimiyati bilan hamkorlmkda mehmonlarga Parkent tumaniga sayohat uyushtirildi. Festival ishtirokchilari Parkent tumanining Fizika-quyosh instituti, So‘qoq qishlog‘ining ajoyib tabiati, Zarkent qishlog‘ining uzumchilik xo‘jaliklari bilan yaqindan tanishib chiqish imkoniyatiga ega bo‘lishdi. Undan tashqari, So‘qoq qishlog‘ida gastronomik turizmni targ‘ib etish doirasida o‘zbek milliy taomlaridan tatib ko‘rishdi.
Festivalning uchinchi kunida mehmonlarga “Husma” mehmonxonasining hududida mehmondo‘stlik sohasi bo‘yicha mahorat darslari va amaliy treninglar tashkil etildi. Bundan tashqari, Qirg‘izston universiteti vakili tomonidan “Bukskraping” bo‘yicha master klass o‘tib berildi.
Festivalning yakuniga mehmonlar uchun Toshkent to‘y oshi tayyorlash bo‘yicha master klass o‘tildi va mehmonlarga xayrlashuv kechasi asnosida dasturxonlarga osh tortildi.
Barcha festival qatnashuvchilari sertifikat va esdalik sovg‘alari bilan rektor tomonidan taqdirlanishdi.

29 Августа 2023 3369
В последние годы в республике уделяется особое внимание дальнейшему совершенствованию сферы туризма, выводу туристских и гостеприимных услуг на международный уровень. В подтверждение этого было принято постановление Президента PQ-135 нашей страны от 26 апреля 2023 года «О дополнительных мерах по ускоренному развитию туристического потенциала республики и дальнейшему увеличению числа местных и иностранных туристов».
В целях обеспечения исполнения данного решения в MDIST с 23 по 26 августа текущего года прошел международный молодежный фестиваль «IV Millenialls Tourism Festival». В рамках фестиваля 23 августа была организована международная конференция «Перспективы туризма - инновации и стабильность».
Во второй день фестиваля совместно с Хокимиятом Ташкентской области гостям было организована поездка в Паркентский район. Участники фестиваля получили возможность ознакомиться с деятельностью Института "Физика-Солнце", удивительной природой Паркентского района, в частности поселка "Сукак", а также хозяйствами по выращиванию и культивированию винограда в поселке "Заркент". Кроме того, в поселке "Сукак" в рамках продвижения гастрономического туризма гостям были предложены узбекские национальные блюда.
На третий день фестиваля гостям были организованы мастер-классы и практические тренинги в сфере гостеприимства на территории гостиницы «Хусма». Кроме того, представитель Кыргызского университета "Манас" госпожа Айтбубу Бадахшанова провела авторский мастер-класс по «Букскрапингу».
В завершение фестиваля для гостей был организован мастер-класс по приготовлению Ташкентского свадебного плова. Во время торжественного ужина гости получили возможность отведать плов.