INSONGA E’TIBOR VA SIFATLI TA’LIM.
Davlatimiz rahbarining 2022-yil 20-dekabrdagi Oliy Majlisga va O‘zbekiston xalqiga Murojaatnomasida an’anaviy tarzda o‘tgan yil yakunlari sarhisob qilinib, kelgusi yilga maqsad va vazifalar belgilab berildi.
Prezidentimiz 2023-yilni “Insonga e’tibor va sifatli ta’lim” yili deb e’lon qildilar.
“Ta’lim sifatini oshirish – Yangi O‘zbekiston taraqqiyotining yakkayu yagona to‘g‘ri yo‘lidir.” deya ta'kidladilar Yurtboshimiz.
Buyuk shoir va mutafakkir Yusuf Xos Hojibdan iqtibos keltirgan holda: “Zakovat bor joyda ulug‘lik bo‘ladi,
Bilim bor joyda buyuklik bo‘ladi.”, dedilar davlatimiz rahbari. Shuningdek, bu maqsadlarga erishish uchun bu sohada boshlangan islohotlarni davom ettirish, ustoz va murabbiylar bilan ko‘proq uchrashish, mavjud muammolarni birgalikda hal etish, bu boradagi vazifalarni hayotga tatbiq etishga ko‘maklashish zarurligini ta’kidladilar.
«Najot – ta’limda, najot – tarbiyada, najot-bilimda. Chunki, barcha ezgu maqsadlarga bilim va tarbiya tufayli erishiladi.» Jadidlar bobolarimizning bu so‘zlari deputat va senatorlar, siyosiy partiyalar, mahalliy Kengashlar, butun davlat apparati, jamoatchilik uchun amaliy qo‘llanma bo‘lishi kerak. Shuning bilan birga, maktablarda ta’lim sifati hamda jamiyatda o‘qituvchi kasbi nufuzini oshirish, ularning mehnat hamda hayotiy sharoitlarini yaxshilash 2023-yildagi eng asosiy vazifalarimizdan biri bo‘ladi.
Hozirgi ochiqlik siyosati, chet el investitsiyalari va yangi korxonalarning ortib borayotgani yoshlarimizni zamonaviy bilimlar va xorijiy tillarni o‘rganishga undamoqda. Shu bois, maktablarga yuqori malakali xorijiy o‘qituvchilarni olib kelishga majbur bo‘lyapmiz.
Ta’lim sohasidagi navbatdagi muhim yo‘nalish, bu – yoshlarning zamonaviy kasb-hunar egallashi uchun barcha zarur shart-sharoitlarni yaratishdan iborat.
So‘nggi yillarda mamlakatimizdagi oliy o‘quv yurtlari soni 2,5 barobarga – 198 taga, oliy ta’lim bilan qamrab olish 9 foizdan 38 foizga oshdi. 41 ta universitet akademik va moliyaviy taraflama mustaqillikka erishdi, ularda transformatsiya boʻlimlari ochildi. Bu jarayonlarda rektorlar, professor-o‘qituvchilar ham faol ishtirok etishi, yangi, ilg‘or uslublarni joriy etishi zarur. Kelgusi yilda oliy o‘quv yurtlari talabalari uchun imtiyozli ta’lim kreditlari uchun ajratiladigan mablag‘lar ikki baravar ko‘payib, jami 1,7 trillion so‘m, fan va innovatsiyalarga 1,8 trillion so‘m yo‘naltiriladi.
Jamiyatimizning ma’naviy-axloqiy asoslarini mustahkamlash, madaniyat sohasini rivojlantirish, ilmiy va ijodiy tashkilotlar faoliyatini qo‘llab-quvvatlash ham ustuvor vazifalardan biri bo‘lib qoladi.
Shu bois, qanchalik qiyin bo‘lmasin, tanlagan yo‘limizdan hech qachon ortga qaytmaymiz. Ko‘zlagan marralarimizga albatta yetamiz. Bu yo‘lda niyati ulug‘, qalbi pok, mehnatkash xalqimizga tayanamiz.

20 December 2022 5744
In his address to the Oliy Majlis and the people of Uzbekistan, the Head of State has traditionally summarized the achievements of 2022 and outlined the goals and objectives for the coming year.
2023 is declared the year of “Caring for people and quality education”.
Improving the quality of education is the only path for the development of New Uzbekistan, the President noted. His Excellency stated that in order to achieve these goals, it is necessary to continue the reforms initiated in this area, interact more with teachers and mentors to solve the existing problems together, promote the implementation of their ideas to improve the quality of the educational process, calling education the most important investment in New Uzbekistan.
“The key to prosperity is in education, upbringing and knowledge. All goals are to be achieved through improving knowledge and education." These words of our ancestors-educators Jadids should become a practical guide for senators, political parties, local Kengashes, the entire state administration and the public.
Therefore, one of our main tasks in 2023 is to improve the quality of school education, upgrade the authority of teachers in society, and improve their working and living conditions.
The current policy of transparency and openness of our country to the entire world, the growth of foreign investment, the number of new enterprises strengthen the desire of young people to master modern knowledge and foreign languages. This urges the need to attract highly qualified foreign teachers to schools.
The next important direction in the field of education is the creation of the necessary conditions for young people to acquire modern professions.
In recent years, the number of universities in the country has doubled, the coverage of higher education has increased from 9 to 38 percent. 41 universities have already gained academic and financial independence. Rectors and academic staff should take an active part in this process by introducing new, advanced methods.
Next year, resources allocated for preferential educational loans for university students will double to 1.7 trillion soums and 1.8 trillion soums will be allocated for science and innovation.
Strengthening the spiritual and moral foundations of our society, developing the sphere of culture, supporting the activities of scientific and creative organizations will also remain priority tasks.
"No matter how difficult it is, we will never deviate from the chosen path and will definitely achieve our goals. A strong support for us in this is our hardworking people, living with pure thoughts and great aspirations.", His Excellency noted.