SPORTNING QILICHBOZLIK TURI BO'YICHA YOSHLAR VA O'SMIRLAR O'RTASIDA OSIYO CHEMPIONATI BO'LIB O'TMOQDA.
Joriy yilning 24 fevral - 3 mart kunlari Toshkentdagi Singapur menejmentni rivojlantirish institutida sportning qilichbozlik turi bo'yicha yoshlar va o'smirlar o'rtasida Osiyo chempionati bo'lib o'tmoqda va unda yosh sportchilar FIE xalqaro reytingida ochkolar yig'ish uchun qilichbozlikning uch qurol turlari: sablya, rapira hamda shpaga bo‘yicha bahslashishmoqda.
Ushbu ajoyib tadbir O‘zbekiston Respublikasi Sport vazirligi va O‘zbekiston Respublikasi Milliy Olimpiya qo‘mitasi ko‘magida tashkil etilmoqda.
Osiyoning eng yaxshi qilichbozi nomi uchun 25 davlatidan 400 nafardan ortiq sportchilar kurash olib bormoqdalar. Unda O‘zbekiston sharafini Zaynab Daybekova, Sherzod Mamutov, Fozilbek Genjebayev, Ilyos Molina, Anvarxon Solixo‘jiyev va boshqa o'smirlar himoya qilmoqdalar.

В СИРМТ ПРОХОДИТ ЧЕМПИОНАТ АЗИИ ПО ФЕХТОВАНИЮ.
В период с 24 февраля по 3 марта 2022 года в СИРМТ проходит Чемпионат Азии по фехтованию среди юниоров и кадетов, на котором молодые спортсмены соревнуются во владении тремя видами оружия: саблей, рапирой и шпагой. Борьба также идет за очки в международном рейтинге FIE.
Это важное для развития спорта мероприятие организовано при поддержке Министерства Спорта Республики Узбекистан и Олимпийского комитета Республики Узбекистан.
Более 400 спортсменов из 25 азиатских стран сейчас соревнуются за звание лучшего фехтовальщика Азии. Узбекистан представляют Зайнаб Дайбекова, Шерзод Мамутов, Пазылбек Генжебаев, Ильяс Молина, Анвархон Салихожиев и другие юниоры.
В состав международной коллегии входят всемирно известные судьи: Алексей Кузнецов (Канада), Арслан АбдуСамет (Турция), Михаил Пагиев (Молдова), Наталья Журавлева (Россия), а также судьи из Узбекистана с международной категорией Хасанова Аида, Буриев Ортык, Дилором Турдикулова, Ибрагимов Рустам, Шарипов Халилулло, Андреева Маргарита, Князев Игорь и Александров Роман.