SPORTNING QILICHBOZLIK TURI BO'YICHA YOSHLAR VA O'SMIRLAR O'RTASIDA OSIYO CHEMPIONATI BO'LIB O'TMOQDA.
Joriy yilning 24 fevral - 3 mart kunlari Toshkentdagi Singapur menejmentni rivojlantirish institutida sportning qilichbozlik turi bo'yicha yoshlar va o'smirlar o'rtasida Osiyo chempionati bo'lib o'tmoqda va unda yosh sportchilar FIE xalqaro reytingida ochkolar yig'ish uchun qilichbozlikning uch qurol turlari: sablya, rapira hamda shpaga bo‘yicha bahslashishmoqda.
Ushbu ajoyib tadbir O‘zbekiston Respublikasi Sport vazirligi va O‘zbekiston Respublikasi Milliy Olimpiya qo‘mitasi ko‘magida tashkil etilmoqda.
Osiyoning eng yaxshi qilichbozi nomi uchun 25 davlatidan 400 nafardan ortiq sportchilar kurash olib bormoqdalar. Unda O‘zbekiston sharafini Zaynab Daybekova, Sherzod Mamutov, Fozilbek Genjebayev, Ilyos Molina, Anvarxon Solixo‘jiyev va boshqa o'smirlar himoya qilmoqdalar.

February 24-March 3, 2022. MDIS Tashkent hosts the Asian Fencing Championship among juniors and cadets where young athletes compete in three sword types: saber, rapier and sword for the points in the international FIE ranking.
This spectacular event is organized with the support of the Ministry of Sports of the Republic of Uzbekistan and the Olympic Committee of the Republic of Uzbekistan.
More than 400 athletes from 25 Asian countries are now competing for the title of the best swordsman in Asia. Uzbekistan is represented by Zainab Daibekova, Sherzod Mamutov, Pazylbek Genzhebaev, Ilyas Molina, Anvarkhon Salikhozhiev and others.
The representatives of the international panel, include globally recognized judges: Aleksey Kuznetsov (Canada), Arslan AbduSamet (Turkey), Mikhail Pagiev (Moldova), Natalya Zhuravleva (Russia), as well as judges from Uzbekistan with the international category Khasanova Aida, Buriev Ortyk, Dilorom Turdikulova, Ibragimov Rustam, Sharipov Khalilullo, Andreeva Margarita, Knyazev Igor and Alexandrov Roman.