28 Октябрь 2021 4451
OGAYO SHTATI UNIVERSITETI QOSHIDAGI MERSHON MARKAZINING FAXRIY PROFESSORI VA NAFAQADAGI ILMIY XODIMI BRAYAN M. POLLINS BILAN SUHBAT BO‘LIB O‘TDI.
2021-yil 26-oktabr kuni Toshkentdagi Singapur menejmentni rivojlantirish institutida Ogayo shtati universiteti qoshidagi Mershon markazining faxriy professori va nafaqadagi ilmiy xodimi Brayan M. Pollins bilan suhbat bo‘lib o‘tdi.
Professor Pollins o‘z nutqini “Milliy kuch va xalqaro savdo: O‘zbekistonning global iqtisodiyot bilan aloqasi” mavzusiga bag‘ishladi.
Professor o'z taqdimotida O'zbekistonda bozor iqtisodiyotiga yo'naltirilgan istiqbolli islohotlar, xususan, to'qimachilik sanoatida yuqori darajada amalga oshirilayotganini ta'kidladi. O‘zbekistonda to‘qimachilik mahsulotlarini ishlab chiqarish va eksport qilish bo‘yicha katta imkoniyatlar mavjuddir. Bu sohada tayyor to‘qimachilik mahsulotlarini eksport qilish, xomashyo eksportiga qaraganda 4-5 barobar ko‘p foyda keltirishi mumkin. Shu bois O‘zbekiston qo‘shimcha qiymatga ega tayyor to‘qimachilik mahsulotlarini ishlab chiqarishdan, ko‘proq foyda olishi mumkin.
So‘ngra suhbat savol va javob ko'rinishida davom etdi, unda faxriy mehmon tinglovchilarning savollariga javob qaytardi.

MDIS TASHKENT HOSTED A TALK WITH BRIAN M. POLLINS, ASSOCIATE PROFESSOR EMERITUS AND RETIRED RESEARCH FELLOW FROM THE MERSHON CENTER AT THE OHIO STATE UNIVERSITY.
On October 26, 2021 MDIS TASHKENT hosted a talk with Brian M. Pollins, Associate Professor Emeritus and Retired Research Fellow from the Mershon Center at the Ohio State University.
Professor Pollins dedicated his speech to the topic of “National power and international trade: Uzbekistan’s connection to global economy”.
During his presentation professor underlined, that Uzbekistan is implementing ambitious market-oriented economic reforms, particularly in textile industry. Uzbekistan has a great potential for the production and export of textiles. The export of ready textile products in this industry can bring 4-5 times more profit than the export of raw materials. Therefore, Uzbekistan can benefit more from production of finished textile products with high added value.
Then talk was held in a Q&A format where the esteemed guest responded to the questions from the audience.